Úcta k Božímu milosrdenství není v církvi nová, nové jsou formy úcty, které Pán Ježíš předal ve zjeveních sv. Faustyně a Faustyna vše zapsala ve svém Deníčku.

Tyto nové způsoby (formy) úcty jsou:

  • Svátek Božího milosrdenství
  • Obraz milosrdného Ježíše
  • Korunka k Božímu milosrdenství
  • Hodina milosrdenství
  • Šíření úcty k Božímu milosrdenství

Pán Ježíš vysvětluje sv. Faustyně, proč přichází a předává nové formy úcty: "Ačkoliv jsem tak hořce trpěl, duše hynou. Dávám jim poslední záchranu - svátek mého milosrdenství. (Deníček 965)

Nejdůležitější formou úcty je svátek Božího milosrdenství, který se koná každý rok o první neděli po Velikonocích. Svátek milosrdenství je oslavou návratu a setkání s Otcem. 

Všechny ostatní formy úcty (obraz milosrdného Ježíše, modlitba Korunky, Hodina milosrdenství a šíření úcty k Božímu milosrdenství) pomáhají probouzet v člověku důvěru Bohu, která je cílem úcty k Božímu milosrdenství, protože vede člověka k návratu k Bohu a k setkání s Bohem Otcem. 

 

NOVÉ FORMY ÚCTY K BOŽÍMU MILOSRDENSTVÍ

Kolem nových forem úcty k Božímu milosrdenství vznikají nedorozumění, proto je dobře si připomenout, že:

Obraz milosrdného Ježíše

  • není cílem úcty, ale "nádobou k čerpání milostí ze zdroje milosrdenství" (srov. Deníček 327)
  • proto neexistuje jeden "pravý" nebo "správný" obraz
  • obraz by však měl mít několik prvků, o kterých v Deníčku píše sv. Faustyna: Pán Ježíš ukazuje své srdce a žehná, vychází nám vstříc, dívá se na nás milosrdným pohledem, u nohou Pána Ježíše jsou slova "Ježíši, důvěřuji Ti!"

Svátek Božího milosrdenství

  • se svátkem je spojena veliká milost úplného odpuštění vin a trestů. Je to stejná milost, jako ta, kterou člověk může jinak získat pouze při křtu. Milost svátku způsobuje, že člověk stojí před Bohem jako dítě, které se před chvílí narodilo. Má před sebou nový život. Je osvobozen od všech hříchů a jejich důsledků (vin a trestů). Kromě dobrých skutků a zkušeností, které si může vzít ze svého dosavadního života, nemá za sebou nic, co by mu bránilo prožívat společenství s Bohem. Milost svátku vymazává z jeho dosavadního života vše špatné a způsobuje to, o čem čteme v evangeliu o marnotratném synu: syn dostává šat, prsten a je přijat do domu Otce. To, co dělal a jak žil, Otec nerozebírá. Chce jen, aby se syn vrátil (svátost smíření) a vyslovil přání svěřit se do péče svého Otce (důvěra v Boží milosrdenství). 
  • k získání této milosti není nutné přistoupit ke svátosti smíření v den svátku, stačí být ve stavu milosti
  • k získání milosti svátku milosrdenství je však nutné v den svátku přijmout sv. přijímání
  • přípravou na svátek je Novéna, která začíná na Velký pátek a spočívá v modlitbě Korunky po devět dnů. (Existuje ještě Novéna, kterou Pán Ježíš nadiktoval sv. Faustyně pro její soukromou potřebu. Během této Novény měla sv. Faustyna přivádět k Bohu duše jednotlivých skupin lidí. Tuto Novénu se před svátkem Božího milosrdenství lze pomodlit, není to však nutné.)

Korunka k Božímu milosrdenství  Ke stažení: text Korunky  

  • Korunku není nutné se modlit v 15.00 hod., lze se ji modlit kdykoliv během dne
  • S Korunkou Pán Ježíš spojil velké milosti pro umírající, proto je dobře se Korunku pomodlit u umírajících a pokud není možné se modlit u jejich postele, spojit se s nimi duchovně a pomodlit se za ně Korunku. Inspirací může být také třeba projekt "Korunka na cestu".

Hodina milosrdenství

  • v Hodině milosrdenství Pán Ježíš prosil o modlitbu křížové cesty: "Připomínám ti, má dcero, že kdykoliv uslyšíš, jak hodiny odbíjejí třetí, celá se ponoř do mého milosrdenství, veleb je a oslavuj; svolávej jeho všemohoucnost na celý svět, zvláště na ubohé hříšníky, vždyť v té chvíli bylo pro všechny duše otevřeno dokořán. V tuto hodinu vyprosíš pro sebe i pro jiné všechno, v tuto hodinu se dostalo milosti celému světu - milosrdenství zvítězilo nad spravedlností. Dcero má, snaž se v tuto hodinu vykonat pobožnost křížové cesty, pokud ti to povinnosti dovolí, a nemůžeš-li se pomodlit křížovou cestu, tak alespoň na chvíli vejdi do kaple a ucti mé Srdce, které je plné milosrdenství v Nejsvětější svátosti; a jestliže nemůžeš přijít do kaple, ponoř se do modlitby tam, kde jsi, alespoň na okamžik." (Den. 1572)
  • někdy se diskutuje, zda Hodina milosrdenství je omezená na chvíli, kdy hodiny odbíjejí třetí hodinu, nebo se jedná o celou hodinu (60 minut). Je potřeba říct, že v polštině (v tomto jazyce Pán Ježíš mluvil ke sv. Faustyně) slovo "hodina" může znamenat jak konkrétní hodinu, tak 60 minut, nemůžeme proto vyloučit, že se jedná o 60 minut. Tím více, že Pán Ježíš ve zjevení sv. Faustyně prosil, aby se v Hodině milosrdenství pomodlila křížovou cestu. Bylo by obtížné pomodlit se křížovou cestu v čase, "kdy hodiny odbíjejí třetí" (srov. Deníček 1572)

Šíření úcty k Božímu milosrdenství

  • úctu k Božímu milosrdenství šíří ten, kdo povzbuzuje k důvěře v Boží milosrdenství
  • kdo plní skutky milosrdenství
  • kdo se snaží seznámit lidi s poselstvím o Božím milosrdenství 

 

PŘÍSLIBY VELKÝCH MILOSTÍ

S každou formou úcty k Božímu milosrdenství spojil Pán Ježíš přísliby velkých milostí, které ve svém Deníčku zapsala sv. Faustyna.

Obraz milosrdného Ježíše

"Slibuji, že duše, která bude tento obraz uctívat, nezahyne. Slibuji také už zde na zemi vítězství nad nepřáteli a obzvlášť v hodině smrti. Já sám ji budu bránit jako svou slávu." (Deníček 49)

Svátek milosrdenství

"Chci, aby první neděle po Velikonocích byla svátkem Milosrdenství. Popros mého věrného služebníka, aby v tento den řekl celému světu o tom mém velikém milosrdenství, že kdo toho dne přistoupí k Prameni života (ke sv. přijímání, red.), ten dosáhne úplného odpuštění vin a trestů." (Deníček 299, 300)

Korunka k Božímu milosrdenství

"Skrze modlitbu této korunky rád dám všechno, o co mě budou prosit." (Deníček 1541)

"Duše, které se tuto korunku budou modlit, obejme mé milosrdenství v životě, ale zvláště v hodině smrti." (Deníček 754)

"Napiš, že když se tuto korunku budou modlit u umírajících, postavím se mezi Otcem a umírající duší ne jako spravedlivý soudce, ale jako milosrdný Spasitel." (Deníček 1541)

Hodina milosrdenství

"V tuto hodinu vyprosíš pro sebe i pro jiné všechno, v tuto hodinu se dostalo milosti celému světu - milosrdenství zvítězilo nad spravedlností." (Deníček 1572)

Šíření úcty k Božímu milosrdenství  

"Duše, které šíří úctu k mému milosrdenství, ochraňuji po celý život jako něžná matka své nemluvně a v hodině smrti nebudu jejich soudcem, ale milosrdným Spasitelem." (Deníček 1075)