Bl. Michal Sopoćko (1888-1975) se narodil na území dnešního Běloruska. Působil jako kněz a profesor teologie ve Vilně. Tam potkal sv. Faustynu Kowalskou a byl jejím zpovědníkem. Přičinil se o vznik prvního obrazu milosrdného Ježíše, který v roce 1934 namaloval malíř Eugen Kazimirowski, a o vznik Deníčku sv. Faustyny.
P. Sopoćko psal Deník, ve kterém popisuje svá setkání se sv. Faustynou. Je vidět, že na začátku si nebyl jistý pravostí zjevení, o kterých mu vyprávěla sv. Faustyna. Potom se ale přesvědčil o jejich pravdivosti. Z Deníku můžeme také poznat povahu P. Sopoćka. Byl prudký a co si myslel, to říkal. V českém jazyce Deník P. Michala Sopoćka nebyl vydán.
Po smrti sv. Faustyny převzal úkol šířit poselství o Božím milosrdenství na základě zjevení sv. Faustyny. Věnoval se teologii Božího milosrdenství a publikoval knihy a články o Božím milosrdenství.
Psací stůl v pokoji P. Sopoćka a psací stroj, na kterém pracoval
Snažil se také o zavedení svátku Božího milosrdenství, ale jeho ustanovení se nedožil. Svátek Božího milosrdenství pro celý svět ustanovil až papež Jan Pavel II. v roce 2000, 69 let od prvního zjevení sv. Faustyně, kdy Pán Ježíš prosil o ustanovení svátku.
Nejen toto bylo bolestí P. Michala. P. Michal Sopoćko se nedožil ani zrušení zákazu šíření úcty k Božímu milosrdenství na základě zjevení sv. Faustyny. Tento zákaz Apoštolský stolec vydal v roce 1959 a odvolal až v roce 1978, půl roku před zvolením Karla Wojtyły (Jana Pavla II.) papežem a cca tři roky od smrti P. Sopoćka. Důvodem zákazu byl mimo jiné nešťastný překlad Deníčku sv. Faustyny, který byl do Říma poslán s prosbou o ustanovení svátku Božího milosrdenství.
V tomto kontextu je zajímavé, co ve svém Deníčku zapsala sv. Faustyna: "V jisté chvíli, když jsem hovořila s mým duchovním vůdcem, jsem vnitřně v kratičkém záblesku uviděla jeho duši [nacházející se] ve velikém utrpení, v takových útrapách, že takovým ohněm se Bůh dotýká jen nemnoha duší. To utrpení pochází z toho díla. Přijde chvíle, kdy toto Bohem tak doporučované dílo bude jako by zcela zničeno a tu nastane velmi silné Boží působení, které dosvědčí jeho pravost. Bude novým světlem církve, třebaže je dávno v ní přítomné." (Deníček 378) Bylo tímto "silným Božím působením" zvolení za papeže Jana Pavla II.? V každém případě Bůh vedl celé dílo a dovedl k našim dnům.
Boty bl. Michala Sopoćka
P. Michal Sopoćko zemřel 15. února 1975. V den svátku sv. Václava, 28. září 2008, byl blahořečen.
Více o P. Sopoćkovi si můžete přečíst ZDE
Ve Svatém roce milosrdenství, 9. října 2016, ostatky bl. Michala Sopoćka přivezl do Slavkovic otec biskup Henryk Cierszko, který byl postulátorem procesu blahořečení P. Sopoćka.