Jedinečná milost a jedinečně jednoduché podmínky k získání této milosti

Když se Pán Ježíš poprvé zjevil sv. Faustyně 22. února 1931 a poprosil o namalování obrazu, který by měl být posvěcen v den svátku Božího milosrdenství, o první neděli po Velikonocích, mohlo by se zdát, že to nejsou přehnaná přání, a proto jejich uskutečnění nebude až takovým problémem. Život však ukázal, že to nebylo vůbec snadné. První obraz vznikl tři roky od zjevení (1934), svátek Božího milosrdenství 69 let od zjevení (2000).

Je něco, co odlišuje svátek Božího milosrdenství od všech ostatních forem úcty k Božímu milosrdenství, které Pán Ježíš ve zjeveních předal sv. Faustyně. Svátek je totiž nejdůležitější ze všech forem úcty a všechny ostatní formy úcty jsou jakoby nástrojem, který vede ke svátku.

Co ukazuje na to, že svátek je tak důležitý a výjimečný? Je to milost svátku, kterou Pán Ježíš spojil se sv. přijímáním v den svátku: "Kdo toho dne přistoupí k Prameni života, ten dosáhne úplného odpuštění vin a trestů." (Deníček 299, 300)

Zpověď nemusí být v den svátku, důležité je v den svátku přistoupit ke sv. přijímání s důvěrou v Boží milosrdenství.

Milost úplného odpuštění vin a trestů je jiná než ta, kterou získáváme při svátosti smíření, nebo než plnomocné odpustky. Je to stejná milost, jako ta, kterou dostáváme ve svátosti křtu.

Sv. přijímání v den svátku v nás obnovuje milost křtu, jako kdybychom tento den byli pokřtěni. Křest je úplně nový začátek. A to nám nabízí Pán Ježíš v den svátku Božího milosrdenství.

Je potřeba zdůraznit, že Pán Ježíš nechtěl jenom další svátek v liturgickém kalendáři. Chtěl svátek Božího milosrdenství, který by byl útočištěm a úkrytem pro všechny. 

Z toho důvodu nejen spojil se svátkem mimořádnou milost, ale také ustanovil mimořádně jednoduché podmínky získání této milosti.

Stačí přijmout sv. přijímání v den svátku s důvěrou v Boží milosrdenství.

Přípravou na svátek je Novéna, která spočívá v modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství od Velkého pátku po devět dní.

Pojednání o milosti svátku BM napsal P. Ignác Różycki (1911-1983), profesor dogmatické teologie, který na žádost kardinála Karla Wojtyły, pozdějšího papeže Jana Pavla II., pro Vatikán zpracoval téma milosti svátku Božího milosrdenství. P. Ignác (viz obrázek) věnoval 10 let svého života, než napsal dílo obsahující přes 500 stran na toto téma.
  

Více o milosti Svátku BM, včetně vysvětlení P. Rożyckého, si můžete přečíst v článku "25 let svátku Božího milosrdenství".

Kdy bude svátek Božího milosrdenství?

2025: 27. dubna

2026: 12. dubna

2027: 4. dubna

2028: 23. dubna

2029: 8. dubna

2030: 28. dubna

2031: 20. dubna

2032: 4. dubna

2033: 24. dubna

2034: 16. dubna

2035: 1. dubna

2036: 20. dubna