Obraz milosrdného Ježíše

V neděli 22. února 1931 se Pán Ježíš poprvé zjevil sestře Faustyně: "Večer, když jsem byla v cele, uviděla jsem Pána Ježíše oblečeného do bílých šatů. Jednu ruku měl pozdviženou k žehnání a druhá se dotýkala šatů na hrudi. Z poodhrnutých šatů na hrudi vycházely dva velké paprsky: jeden červený a druhý světlý. Mlčky jsem hleděla na Pána, má duše byla naplněna bázní, ale i velkou radostí. Po chvíli mi Ježíš řekl: Namaluj obraz podle toho, co vidíš, s nápisem: Ježíši, důvěřuji Ti. Toužím, aby byl tento obraz uctíván nejprve ve vaší kapli a na celém světě. Slibuji, že duše, která bude tento obraz uctívat, nezahyne. Slibuji také už zde na zemi vítězství nad nepřáteli a obzvlášť v hodině smrti. Já sám ji budu bránit jako svou slávu. Když jsem o tom řekla zpovědníkovi, odpověděl mi takto: To se týká tvé duše. Říká mi toto: Maluj Boží obraz ve své duši. Když jsem odešla od zpovědnice, uslyšela jsem znovu tato slova: Můj obraz je ve tvé duši. Toužím, aby byl svátek Milosrdenství. Chci, aby ten obraz, který namaluješ štětcem, byl slavnostně posvěcen o první neděli po Velikonocích; tato neděle má být svátkem Milosrdenství." (Deníček 47-49)

První obraz vznikl v roce 1934 ve Vilně díky pomoci bl. P. Michala Sopoćka.

Fot.3-Kazimirowski.jpg     Fot.4-Dom-Siostr-JM.jpg
Eugen Kazimirowki bydlel v jednom domě s P. Michalem Sopoćkem

P. Sopoćko bydlel v jednom domě s akademickým malířem Eugenem Kazimirowskim, který se ujal namalování obrazu. Sestra Faustyna v první polovině roku 1934 chodila pravidelně za malířem a vysvětlovala mu, jak by měl Pán Ježíš na obraze vypadat. Když nakonec uviděla obraz, rozplakala se, že Ježíš není tak krásný jako ve zjevení.

jezu-ufam-tobie-wilno-napis-bi_9183.jpg
První obraz milosrdného Ježíše z roku 1934

Potom ale ve svém Deníčku zapsala slova Pána Ježíše, který jí k tomu řekl, že: "Velikost tohoto obrazu nespočívá v kráse barev nebo v dovednosti malíře, nýbrž v mé milosti." (Den. 313) S obrazem spojil Pán Ježíš velké milosti: "Slibuji, že duše, která bude tento obraz uctívat, nezahyne. Slibuji také už zde na zemi vítězství nad nepřáteli a obzvlášť v hodině smrti. Já sám ji budu bránit jako svou slávu." (Deníček 49) 

Neexistuje jeden pravý obraz milosrdného Ježíše. Obraz totiž není cílem úcty, ale nádobou k čerpání milostí. Sv. Faustyna zapsala v Deníčku, že Pán Ježíš jí o obrazu řekl: "Podávám lidem nádobu, se kterou mají přicházet pro milosti k prameni milosrdenství. Tou nádobou je tento obraz s nápisem: Ježíši, důvěřuji Ti!" (Den. 327)

Obraz by ale měl mít několik prvků, které souzní s tím, jak viděla Pána Ježíše sv. Faustyna při prvním zjevení: 

  • Ježíš má pohled dolů jako z kříže
  • jednu ruku má zdviženou k žehnání
  • druhou rukou ukazuje na své srdce
  • ze srdce vychází dva světelné paprsky, jeden červený, druhý světlý, které jsou symbolem krve a vody
  • jedna noha je vysunutá dopředu, čímž se vyjadřuje pohyb: Pán Ježíš nám vychází vstříc
  • na rukou a na bosých nohou je vidět rány
  • v dolní části obrazu jsou slova: "Ježíši, důvěřuji Ti!"

Poprvé byl obraz milosrdného Ježíše vystaven veřejně v roce 1935 v Ostré Bramě ve Vilniusu. 

V září 1937 nechal P. Sopoćko  vytisknout jeden z prvních obrázků milosrdného Ježíše. 

První obrazek s milosrdným Ježíšem září 1937.jpg

Během druhé světové války se úcta k Božímu milosrdenství rozšířila po světě. Jelikož Vilnius po válce zůstal v rukou Sovětů a první obraz nebyl dostupný, sestry z Łagiewnik sháněly do kláštera jiný obraz. Nakonec obraz namaloval Adolf Hyła v roce 1942.

hyla.jpg
Adolf Hyła

Na prvních obrazech nebylo za Pánem Ježíšem tmavé pozadí, ale pole a louky, čímž chtěl malíř předat pravdu, že Boží milosrdenství se šíří všude, do celého světa. Po reakci P. Sopoćka ale Adolf Hyła zamaloval pozadí tak, že Pán Ježíš jakoby vychází ze tmy. Tento vzor obrazu je nevíce rozšířený po celém světě.

Adolf Hyła Prvni verze obrazu do Łagiewnik 1952.jpg    28111426385_82c8095627_k59.jpg
První verze obrazu Adolfa Hyły do Łagiewnik a současná verze s tmavým pozadím


Dodnes vznikl nespočet různých obrazů milosrdného Ježíše a také dodnes se diskutuje nad jednotlivými verzemi obrazu.

Jan Walach Milosrdný Kristus klášter saleziánů Červinsk 1952.jpg     jezu-ufam-tobie-jezus-milosie_11136.jpg     Obraz-Jezusa-Milosiernego-pedzla-Slendzinskiego.jpg

Obraz ve Slavkovicích namaloval Milivoj Husák a požehnal v Římě 20. února 2008 Svatý Otec Benedikt XVI.

mhusak.jpeg    Benedikt XVI. žehná obraz do kostela ve Slavkovicích.jpg
Milivoj Husák / Benedikt XVI. žehná obraz do Slavkovic

S obrazem jsou spojené také zajímavosti, jako například to, že první obraz milosrdného Ježíše velmi přesně kopíruje obličej Pána Ježíše z Turínského plátna, i když podle všeho si Eugen Kazimirowski nebyl vědom toho, že maluje obličej velmi podobný tomu, který je na Turínském plátně.
jm calun.jpg     milosc-i-milosierdzie-1.jpg
Existuje také teorie, že Ježíš Kristus na obraze je symbolem velekněze, který vychází z jeruzalémského chrámu poté, co smířil Izraele s Bohem. K interpretaci obrazu se používá List k Židům a vidí se v tom souvislost s obrácením Židů a uznáním Krista na konci časů.