Sv. Faustyna Kowalská se narodila 25. srpna 1905 jako Helena Kowalská. V roce 1925 vstoupila do kláštera Kongregace Sester Matky Božího milosrdenství.
Večer v neděli 22. února 1931 se jí zjevil Pán Ježíš, který poprosil o namalování obrazu a posvěcení tohoto obrazu v den svátku Milosrdenství. Sv. Faustyna o tom ve svém Deníčku píše takto:
"Večer, když jsem byla v cele, uviděla jsem Pána Ježíše oblečeného do bílých šatů. Jednu ruku měl pozdviženou k žehnání a druhá se dotýkala šatů na hrudi. Z poodhrnutých šatů na hrudi vycházely dva velké paprsky: jeden červený a druhý světlý. Mlčky jsem hleděla na Pána, má duše byla naplněna bázní, ale i velkou radostí. Po chvíli mi Ježíš řekl: Namaluj obraz podle toho, co vidíš, s nápisem: Ježíši, důvěřuji Ti. Toužím, aby byl tento obraz uctíván nejprve ve vaší kapli a na celém světě. Slibuji, že duše, která bude tento obraz uctívat, nezahyne. Slibuji také už zde na zemi vítězství nad nepřáteli a obzvlášť v hodině smrti. Já sám ji budu bránit jako svou slávu. Když jsem o tom řekla zpovědníkovi, odpověděl mi takto: To se týká tvé duše. Říká mi toto: Maluj Boží obraz ve své duši. Když jsem odešla od zpovědnice, uslyšela jsem znovu tato slova: Můj obraz je ve tvé duši. Toužím, aby byl svátek Milosrdenství. Chci, aby ten obraz, který namaluješ štětcem, byl slavnostně posvěcen o první neděli po Velikonocích; tato neděle má být svátkem Milosrdenství." (Deníček 47-49)
První obraz milosrdného Ježíše vznikl až tři roky od zjevení, v červnu 1934 ve Vilně. Přičinil se o to bl. P. Michal Sopoćko, který byl zpovědníkem sestry Faustyny a "náhodou" bydlel v jednom domě s akademickým malířem Eugenem Kazimirowským, který souhlasil s namalováním obrazu.
Ještě delší dobu musel Pán Ježíš čekat na svátek Božího milosrdenství, který byl pro celý svět zaveden teprve po 69 letech, v roce 2000.
Sestra Faustyna měla zjevení Pána Ježíše až do své smrti 5. října 1938. Pán Ježíš předal sv. Faustyně nové způsoby úcty k Božímu milosrdenství. Obsah zjevení a nové formu úcty známe z jejího Deníčku, který psala od roku 1933-1934 a s jehož psaním skončila v roce 1938, několik měsíců před svou smrtí.
Tělo sestry Faustyny bylo uloženo na klášterním hřbitově sester v Krakově - Łagiewnikach. V roce 1966, po zahájení procesu blahořečení, byly ostatky sv. Faustyny přeneseny z hřbitova do klášterní kaple. V roce 1993 byla sestra Faustyna blahořečena a v roce 2000 svatořečena papežem sv. Janem Pavlem II.
Video záznam z prohlášení sestry Faustyny za svatou, 30. dubna 2000 (klikni na obrázek)
Sestra Faustyna ukončila jen tři třídy základní školy, přesto (a možná proto) je její Deníček velmi zajímavou duchovní četbou. Na mnoha místech Deníčku nám sv. Faustyna poodhaluje duchovní realitu, která je normálně před našima očima skrytá. Takto například popisuje den svého blahořečení / svatořečení:
"Náhle mě zaplavila Boží přítomnost a rázem jsem se uviděla v Římě, v kapli Svatého otce, a současně jsem byla v naší kapli a slavnost Svatého otce a celé církve byla úzce spojena s naší kaplí a zvláštním způsobem s naší kongregací a současně jsem se účastnila slavnosti v Římě i u nás. Protože byla tato slavnost tak těsně spojena s Římem, že ačkoliv píšu, nedokážu to rozlišit, ale píšu tak, jak to je, čili jak jsem viděla."
Slavnost probíhala tak, že v Krakově u kláštera byly umístěné velké obrazovky, a tak bylo možné sledovat přímý přenos mše svaté z Říma.
"Viděla jsem v naší kapli Pána Ježíše vystaveného v monstranci na velkém oltáři. Kaple byla slavnostně vyzdobena a ten den do ní směli vejít všichni lidé, každý, kdo chtěl. Zástup byl tak veliký, že jsem na jeho konec nedohlédla. Všichni se s velikou radostí účastnili této slavnosti a mnozí obdrželi to, po čem toužili. Stejná slavnost byla v Římě v krásné svatyni a Svatý otec se vším duchovenstvem tu slavnost slavil a náhle jsem uviděla sv. Petra, který stanul mezi oltářem a Svatým otcem. Neslyšela jsem, co sv. Petr říkal, ale poznala jsem, že Svatý otec rozuměl, co říkal..."
"A náhle jsem na našem oltáři uviděla živého Pána Ježíše tak, jak je namalovaný na tom obraze. Cítila jsem ale, že sestry a všichni lidé neviděli Pána Ježíše tak, jak já ho vidím. S tak velikou laskavostí a radostí se Pán Ježíš podíval na Sv. otce a jisté kněze a celé duchovenstvo a lid a na naši kongregaci. V tom jsem byla náhle vytržena do Ježíšovy blízkosti a stanula na oltáři vedle Pána Ježíše a můj duch byl naplněn tak velikým štěstím, že je nedokážu pochopit ani popsat." (Deníček 1044, 1047-1048)
Sv. Faustyna je jednou z nejpopulárnějších svatých. Její ostatky jsou ve 130 zemích světa, skoro v 5 600 kostelech. Deníček sv. Faustyny byl přeložen do 80 jazyků.
Více o sv. Faustyně si můžete přečíst ZDE
Rodiče sv. Faustyny a jejich hrob
Świnice Warckie je farnost, které sv. Faustyna patřila, kde byla pokřtěná, kde se zpovídala a přijala první sv. přijímání. Głogowiec je vesnice, která spadá pod farnost Świnice Warckie. Rodný dům sv. Faustyny v Głogowci a kostel s křtitelnicí, u které byla sv. Faustyna pokřtěná, a ve kterém je zpovědnice, ve které se zpovídala, tvoří dnes poutní místo (www.swfaustyna.pl). Je tam také možné vidět originální zápisy z matriky křtu sv. Faustyny.
Cela v klášteře v Krakově - Łagiewnikach, ve které zemřela sv. Faustyna